GEBZE'NİN COĞRAFİ YAPISI        
 
        Gebze, Marmara Bölgesinde İzmit Körfezi'nin Kuzey Batısında yer alan ve Kocaeli iline bağlı olan zengin bir tarihi geçmişe sahip, ekonomisi büyük oranda sanayi’ye dayalı, Türkiye'nin hızla gelişen ve büyüyen bir ilçesidir. Doğusunda Dilovası ilçesi, batısında Darıca, Çayırova ve Tuzla ilçeleri, Kuzeyde ise Şile ilçesi yer almaktadır. Gebze'nin yüzölçümü, 426.29 km2 olup, rakım ise ilçe merkezinde 130 metre civarındadır.
 
        İlçemizin coğrafi konumu gereği arazi dağılımı yönünden eski konumuna göre çok değişikliklere uğramış olup özellikle sanayileşmenin etkisiyle tarım alanlarının büyük bir kısmı sanayi alanına verilmiş, bunun yanında mahallelerimizde de sanayi ile birlikte yapılaşma alanı olarak kullanılmıştır. Halen Balçık,Pelitli, kısmen Tavşanlı mahallelerimizde sanayileşme son hızı ile devam etmektedir.Diğer bazı mahallelerimizde ise villa türü yapılaşma, depo amaçlı yapılaşma olayı yaşanmaktadır.
İlçemizin yüzölçümü 42.629 ha olup, bu arazinin kullanım durumu şu şekildedir.
 
A R A Z I N I N   C İ N S İ
A L A N I    ( ha )
% ORAN
Tarım Alanı
  9.674
23
Orman Alanı
27.379
65
Meskun Saha
  5.276
12
T O P L A M
42.629
100
 
        İKLİMİ
        
        İklim; Karadeniz ve Akdeniz iklimlerinin tesiri altındadır. İlçe' de yazlar sıcak ve az yağışlı, kışlar ise yağışlı ve görece ılık geçer. Yağışlar her mevsim görülmekle birlikte düzensiz olup, kuzeyden güneye doğru inildikçe azalmaktadır. İlçe' de yaz ve kış aylarında rutubet derecesi yüksektir. Yılın en soğuk ayları olan Ocak ve Şubat aylarında sıcaklıklar -5 C°'yi geçmez.