T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

 


Bulunduğunuz Yer: Gebzemiz  >>   Sanayi  >>   Plastikçiler OSB

 Gebze Plastikçiler OSB
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

 

 


1. GEPOSB AMACI

Dünya ve Türk Sanayisinin en önemli merkezlerinden biri olan KOCAELİ/Gebze ilçesinde, Ülke Ekonomisini destekleyecek sanayi yatırımlarının da bulunması kaçınılmaz bir gerekliliktir.

Örnek sanayi tesisleri ile Tarihi, doğal güzellikleri, denizi ve güneşi ile bir tabiat harikası olan ilimizin ihtiyaçları dikkate alınarak, çevre kirliliğine neden olmayacak sanayi türleri özenle seçilmekte, kuruluş ve işletme aşamalarında kontrol altında bulundurulacak bu sanayi yatırımlarını bir araya toplayıp, düşük maliyetli ve her türlü altyapısı hazırlanmış sanayi parsellerini üretmek, tahsis etmek ve gelişmelerini sağlamak amaçlanmıştır.

Gebze plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi; İnsan ve çevre ilişkilerine önem veren, çevre kirlenmesine karşı duyarlı bîr düşünce ışığında, Bölge ve Ülke ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirilmekte olan büyük bir projedir.

Tarıma ve turizme uygun olmayan arazilerde Sanayi için gerekli her türlü alt yapı, çalışanlar için gerekli sosyal aktivite alan ve tesislerinin hazırlanması ile tüm dönemlerde, hizmetin devamlılığının sağlanması, projenin kapsamı içerisindedir.

2. GEPOSB KURULUŞU VE KISA TARİHÇESİ

Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi Gebze'de 120 hektar arazi üzerinde, Plastik Sektörünün güçlü ve dinamik yapılı firmaları tarafından sektörün gereksinmelerine çağdaş yanıtlar veren bir tasarımla kuruldu. Plastik Sanayicileri Toplu İşyeri Yapı Kooperatifince 1992 yılında Gebze'deki 120 hektarlık arazinin tamamının satın almasıyla, 1994 yılında yatırımlara başlanmıştır. Projenin belli aşamasında Organize Sanayi Bölgesi statüsüne dönüşmenin çok yönlü yararları tespit edilerek gerekli girişimler başlatılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda Ocak 2001'de 44 sicil numarasıyla Karma OSB tüzel kişiliği kazanılmıştır.

GEPOSB 120 hektarlık bir arazi parçası iken, bugün planları ile sanayinin ihtiyaç duyduğu bütün vasıflara kavuşmuş ve Karayollarına ait 135 dönümlük arazi ve ilave 39 dönümlük arazının alınması ile 1374 dönümlük bir büyüklüğe ulaşmış, genişleme sahaları ile birlikte toplam 169 Hektarlık büyüklüğe ulaşması hedeflenmektedir. Parsellerin tamamı üyelere tahsis edilmiştir. Parsel sayısı 167 ve yapılaşma oranı % 80'lere ulaşmıştır.

Türkiye’nin örnek organize sanayi bölgelerinden biri olan Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi kuruluşundan bugüne kadar yeni yatırımlarla sürekli büyüyen, altyapı yatırımlarını yıllar önce tamamlamıştır. Ayrıca ihtiyaçlar doğrultusunda yenileme çalışmaları ve hizmetlerine yeni eklemeler yapmak sureti ile yoluna devam etmektedir. Gebze Plastikçiler Organize sanayi Bölgesi 15 m Genişlikte caddeler, 12 m Genişlikte sokaklar ve 18 km' lik bakımlı asfalt yolları, yeşil alanları, ayrık sistemde inşa edilmiş olan atıksu ve yağmur suyu kanalları, OSB bünyesinde bulunan tüm katılımcılara hizmet veren Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi, su dağıtım şebekesi ve İSU Yuvacık Barajı ve Denizli Göletinden temin edilen içme suyu, doğalgaz dağıtım şebekesi, 1200 hatlık çağdaş iletişim ağı, Türkiye’de OSB’ler içerisinde ilk olarak hizmete alınan Fiber Optik Altyapısı üzerinden verilen ses ve data hizmetleri, ADSL hizmeti, fiber optik iletişim altyapı sistemiyle, 3 adet Ring hattından beslenen 39 adet Trafo binası ve 96,08 MW kurulu gücü bulunan enerji kapasitesi, cadde aydınlatma şebekesi, itfaiye ve güvenlik teşkilatlarıyla geniş bir hizmet paketi sunmaktadır. Alanlarında uzman 41 idari ve teknik personel ile modern bir yönetim yapılanmasına sahiptir. Ayrıca, 25.000 m2 alanlı 60 dükkândan oluşan Küçük Sanayi Sitesi mevcuttur.
GEPOSB nin eğitim alanında, sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde 16 derslik 500 öğrenci kapasiteli Türkiye’de ilk olarak Plastik konusunda eğitim veren okul olan PAGEV Anadolu Meslek Lisesi yapmış ve okul 2002-2003 döneminde eğitime başlamıştır. İlk mezunlarını veren lisemiz sanayicimizin ihtiyaç duyduğu yetişmiş nitelikli ara eleman ihtiyacını karşılamaktadır. GEPOSB’ da Plastik konusunda eğitim verecek olan Plastik Yüksekokulu ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir.

Müstakil itfaiye teşkilatı, güvenlik hizmetleri, sorunsuz enerji tedariki, tüm altyapı hizmetleri, doğalgaz şebekesi, ekonomik olarak son teknolojik haberleşme olanakları mevcuttur.
Bir Butik OSB Şeklinde sanayicimizin tüm sorunlarının çözüm bulmaya çalışılan nokta ve hizmet kapısı şeklinde ve Samimi bir ortamda ‘’Sanayicinin sorunu bizim sorunumuzdur‘’ sloganını kendimize klavuz ederek görevimizi sürdürmekteyiz
GEPOSB ilklere imza atan bir OSB olmasının yanında katılımcı firmalara sunduğu eksiksiz altyapı hizmetleri ile her zaman tercih edilen bir OSB olmuştur.

          İtfaiye, Sağlık ve Teknik hizmetlerin kendi bünyesinde 24 saat süreyle kendi bünyesinde verebilen bölgede, öncelikle bölgenin eğitimli personel ihtiyacı için kurulmuş olan 500 öğrenci kapasiteli Anadolu Plastik Teknik Lisesi (PAGEV) 2002 yılında eğitim ve öğretime başlanmıştır. Ayrıca Plastik Meslek Yüksekokulu kurma çalışmaları da devam etmektedir.

         Teknolojik yatırım ve altyapı açısından da dünya standartlarına yakalayan GEPOSB, 47 km lik fiber optik şebekeyi Türkiye’de uygulayan  ilk OSB’dir. 2010 yılında 1000 kişilik cami ile elektrik ve su saatlerini fiber optik üzerinden uzaktan okuma projesini hayata geçirmiştir.

        Dünyada yaşanmakta olan krize rağmen, GEPOSB 3 ila 5 yıl içerinde %100 doluluk oranına ve 15.000 kişilik istihdama ulaşacağı beklenmektedir.

 

İletişim Bilgileri    :
Adres :
İNÖNÜ MAHALLESİ BALÇIK YOLU ÜZERİ 41400
Telefon : 0262 751 10 33(4 HAT) 
FAKS : 0262 751 10 37-56
E-POSTA : geposb@geposb.com.tr
WEB : http://www.geposb.com.tr


 

 ADI SOYADI

TELEFON VE FAX NUMARALARI

WEB ADRESİ

E-POSTA
ADRESİ

POSTA ADRESİ

İŞ/(DAHİLİ)

FAX

GEPOSB                 GEBZE PLASTİKÇİLER ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

OSMAN ERKAN
YÖN.KR.BŞK

0(262)                    751 10 33-35

751 10 56

 

geposb@geposb.com.tr

İnönü Mah. (balçık köyü yolu üzeri) GEBZE

GEPOSB                 GEBZE PLASTİKÇİLER ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

İRFAN AYAR
BÖLGE MÜDÜR

0(262)                 751 10 34

751 10 56

 

geposb@geposb.com.tr

İnönü Mah. (balçık köyü yolu üzeri) GEBZE


                                                                                    Kaynak : http://www.geposb.com.tr