SANAYİ VE TİCARET
 
1980 yılından sonra, ihtiyaca dönük sanayileşmenin uygulamaya konuşmasıyla, piyasa ekonomisinin ilke ve esaslarının geliştirilmesi yönünde önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Bu reformlar,  özel sektörün dinamizmini arttırılmasına önemli katkılar sağlamış ve Türk ekonomisinin iç ve dış etkilere karşı uyum yeteneğini arttırmıştır. Böylece ekonomik krizlerin olduğu yıllar dışında, sanayi bütün Türkiye’de olduğu gibi Gebze’de de büyük bir gelişme göstermiştir. 
Gebze, Marmara Bölgesinde Kocaeli İline bağlı olarak Anadolu nun İstanbul’ a ve Avrupa ya bağlantı konumunda bulunan limanlar, havalimanı, Devlet Demir Yolları ve E-5, TEM  karayolları çevresinde kurulmuştur.  Yolların Doğu-Batı yönünde olması nedeniyle kentsel alanı ve sanayisi bu doğrultuda gelişmiş bir sanayi bölgesidir.
 
Gebze Ulaşım imkanları bakımından büyük avantajlara sahiptir. Bölgemizde tüm ulaşım yolları kullanılmakta ve üretilen ürünlerin dış pazarlara transferinde etkin bir şekilde yararlanılmaktadır.  Deniz, kara  hava ve demiryollarının tamamı ile dünyanın dört bir yanına ulaşmak bölgemizden mümkündür. Bunun dışında bölgemize yakın 2  havalimanı bulunmaktadır. Devam eden Körfez Geçiş Projeleri  ve  29 Ekim 2013 tarihinde açılan Marmaray  Projeleri de  Bölgemizin önemini bir kat daha artıracaktır. Bu projelerin tamamlanması ile bölgemiz ulaşım üssü haline gelecektir.
TUBİTAK MAM, TSE, TÜSSİDE  gibi önemli eğitim ve araştırma kurumları yine bölgemizdedir. Geçtiğimiz yıl Resmi Gazete de yer alan Muallimköy Teknoloji Geliştirme Bölgesi  Kamu oyunda bilinen adıyla Bilişim Vadisi Şirketi de kurulmaktadır.  Bilişim Vadisi Bölgenin Kaderini ve Vizyonunu değiştirecek çok önem arz eden bir projedir.  Bilişim  Vadisinin faaliyete geçmesi ile birlikte bölgemiz yalnız  ilçemizin değil, aynı zamanda tüm ülkemizin stratejik  yapısına önem katacaktır.
Aralık 2015 tarihi itibariyle Gebze Ticaret odasında kayıtlı Toplam üye sayısı 14.154’ tür. Üyelerin büyük bir çoğunluğu inşaat ve yapım işleri meslek grubunda faaliyet gösterirken, bu  sektörü taşımacılık ve ulaştırma, gıda içecek ve ihtiyaç maddeleri ticareti, fabrikasyon metal ürünleri yapı malzemeleri ve sanayi ara ürünleri izlemektedir.
 
Gebze İlçesinde  3  adet OSB  mevcuttur. 
 
S. No
Organize Sanayi Bölgeleri
Yerli Firma Sayısı
Yabancı Firma Sayısı
İSTİHDAM
DOLULUK ORANI
SEKTÖR DAĞILIMI
1
Gebze Organize Sanayi Bölgesi
147
42
22.412
98
 • Gıda
 • Kimya
 • Makine
 • Elektrik
2
Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi
113
9
9.175
83
 • Plastik
 • Metal
 • Kimya
3
Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesi
48
4
4.500
100
 • Otomotiv
 • Çelik
 • Plastik
 • Gıda
 • Ambalaj
 
TOPLAM
308
55
36.087
% 94
 
 
Gebze Türkiye’nin ilk 50 ve 100 büyük sanayi kuruluşlarından 8’ine ev sahipliği yapmaktadır.
 
Sıra
KURULUŞLAR
2013 Sırası
 
2012 Sırası
1.
Kroman Çelik Sanayii A.Ş.
23
24
2.
Sarkuysan Elektrolitik Bakır San. ve Tic. A.Ş.
24
26
3.
Kastamonu Entegre Ağaç San. ve Tic. A.Ş.
46
42
4.
Yıldız Entegre Ağaç San. ve Tic. A.Ş.
43
45
5.
Hayat Kimya Sanayi A.Ş.
62
63
6.
Yücel Boru ve Profil Endüstrisi A.Ş.
60
66
7.
Ülker Bisküvi Sanayi A.Ş.
78
90
8.
Türk Henkel Kimya San. ve Tic. A.Ş.
94
100